Print

Coord and Coach List 2017-18

Program Team Division/Level Coordinators/Coaches
Barrington     Rachel Johnson
  Barrington Black 6th/PAC-10  
  Barrington Black 7th/PAC-10  
  Barrington Black 8th/PAC-10  
  Barrington Red 7th/C-USA  
Buffalo Grove     Augie Fontanetta
  Buffalo Grove 6th/ACC  
  Buffalo Grove 7th/ACC  
  Buffalo Grove 8th/ACC  
Carmel     Monica Thigpen
  Carmel 5th/PAC-10  
  Carmel 6th/MAC  
  Carmel 7th/MAC  
  Carmel 8th/MAC  
Cary Grove     Dan Skerl, David Nielsen, Jason Larry, Kurt Kaiser
  Cary Grove 5th/MAC  
  Cary Grove 6th/PAC-10  
  Cary Grove 7th/PAC-10  
  Cary Grove 8th/PAC-10  
Conant     Bob Klages
  Conant 6th/PAC-10 N'Gai Cobb
  Conant 7th/PAC-10 Jerry Puyot
  Conant 8th/PAC-10 Bob Klages
Deerfield     Danielle Dishkin, Matt Truding
  Deerfield 6th/Big Ten  
  Deerfield 7th/Big Ten  
  Deerfield 8th/Big Ten  
Evanston     Tawana Johnson, Tanashua Slaton
  Evanston 6th/Big East  
  Evanston 7th/Big East  
  Evanston 8th/Big East  
Fremd     Mike Fullerton
  Fremd 5th/MAC Sam DiGirolamo Keith Martin
  Fremd 6th/PAC-10 Jeff Spiekermann Kurt Shaffer
  Fremd 7th/PAC-10 Mike Fullerton Mike Wisniewski David Zipper
  Fremd 8th/PAC-10 Ryan O'Connor Al Flores Mark Sheehan
Glenbard West     Gina Walch
  Glenbard West 8th/C-USA Jerry Roberts
Glenbrook North     Scott Lidskin
  Glenbrook North 6th/Big Ten  
  Glenbrook North 7th/Big Ten  
  Glenbrook North 8th/Big Ten  
Glenbrook South     Dan Rodell
  Glenbrook South 5th/Big East  
  Glenbrook South 6th/Big East  
  Glenbrook South 7th/Big East  
  Glenbrook South 8th/Big East  
Grant     Jenni Hughs
  Grant 5th/MAC Tim Verde
  Grant 6th/C-USA 2 Jason Murillo
  Grant 8th/C-USA Rick Stewart
Grayslake Central     Brice Walsh, Patty Anderson
  Grayslake Central 6th/C-USA 2  
Grayslake North     Brice Walsh
  Grayslake North 7th/C-USA  
Hersey     Rob Pihl, Steve Silva
  Hersey 6th/ACC  
  Hersey 7th/ACC  
  Hersey 8th/ACC  
  Hersey Black 5th/ACC  
Hoffman Estates     Edwin Holmes
  Hoffman Estates 5th/Big East Matt Lennert
  Hoffman Estates 6th/C-USA Joel Lopez
  Hoffman Estates 7th/C-USA Latonia Baker
Huntley     Nick Andrea, Pete Guazzo
  Huntley Black 5th/ACC  
  Huntley Black 6th/C-USA  
  Huntley Black 7th/C-USA Dan Burak
  Huntley Red 5th/PAC-10  
  Huntley Red 6th/ACC  
  Huntley Red 7th/ACC  
  Huntley Red 8th/ACC  
Lake Forest     Mike Steffens
  Lake Forest 6th/SEC Kevin Berardini
  Lake Forest 7th/SEC Bob Vogrich
  Lake Forest 8th/SEC  
  Lake Forest Blue 5th/SEC Brittany Granquist
  Lake Forest White 5th/PAC-10  
Lake Zurich     Chris Bennett
  Lake Zurich 5th/Big Ten  
  Lake Zurich 6th/MAC Gerry Gilbertson
  Lake Zurich 7th/MAC Joe Wahlund
  Lake Zurich 8th/MAC  
Libertyville     Bill Ryan, Jennifer Manski, Kevin Rogers
  Libertyville Black 5th/PAC-10  
  Libertyville Black 6th/C-USA 2  
  Libertyville Orange 5th/SEC  
  Libertyville Orange 6th/SEC  
  Libertyville Orange 7th/SEC  
  Libertyville Orange 8th/SEC  
Maine South     Peter Zwolfer
  Maine South Red 5th/Big East  
  Maine South Red 6th/Big East  
  Maine South Red 7th/Big East  
  Maine South Red 8th/Big East  
  Maine South White 6th/Big Ten  
  Maine South White 7th/Big Ten  
  Maine South White 8th/Big Ten  
Maine West     Namon Kent
  Maine West 6th/Big Ten  
  Maine West 7th/Big Ten  
  Maine West 8th/Big Ten  
Mundelein     Don Laird, John Demko, Susan Frank
  Mundelein 5th/SEC John Demko
  Mundelein 6th/SEC Don Laird
  Mundelein 7th/SEC Don Laird
  Mundelein 8th/SEC Tom Werner
New Trier     Anna Dannhausen, Brendan Kolton, Brett Winer, Maggie Lyon, Michael Lazenby
  New Trier Blue 5th/SEC Carolyn Crost
  New Trier Blue 6th/Big Ten Natalie Mallin
  New Trier Blue 7th/Big Ten Mary Lyon
  New Trier Blue 8th/Big Ten Brendan Kolton
  New Trier Green 5th/Big East Anna Dannhausen
  New Trier Green 6th/Big East Anna Dannhausen
  New Trier Green 7th/Big East Maggie Lyon
  New Trier Green 8th/Big East Brett Winer
  New Trier White 6th/C-USA Carolyn Crost
Niles West     Angelo Calalang, Barb Pabst
  Niles West 6th/Big East Kathleen Bickhaus
  Niles West 7th/Big East Angelo Calalang
  Niles West 8th/Big East Jeff Bates
Palatine     Micah Jordan, Ted McGinn
  Palatine Red 5th/MAC  
  Palatine Red 6th/PAC-10  
  Palatine Red 7th/PAC-10  
  Palatine Red 8th/PAC-10  
  Palatine White 7th/C-USA  
Prospect     Jim Rebecca, John Bilek
  Prospect 5th/ACC  
  Prospect 6th/ACC  
  Prospect 7th/ACC  
  Prospect 8th/ACC  
Rolling Meadows     Kirk Ingemunson
  Rolling Meadows 5th/ACC Tom Campbell
  Rolling Meadows 6th/ACC Kirk Ingemunson Pat Dudle
  Rolling Meadows 7th/ACC Bob Ciccone Brad Wessel
  Rolling Meadows 8th/ACC Mike Sellergren
Saint Viator     John Moynihan, Orrin Wolf
  Saint Viator 6th/MAC Orrin Wolf
  Saint Viator 7th/MAC Brian Krause
  Saint Viator 8th/MAC Ed McGrath
Schaumburg     John Gonnella, Rich Gerber
  Schaumburg 8th/C-USA  
Stevenson     Steve Waples, Tom Kelly
  Stevenson Gold 6th/SEC Lindsey Schneider
  Stevenson Gold 7th/SEC Vicki Kieft
  Stevenson Gold 8th/SEC Steve Waples
  Stevenson Green 6th/C-USA Gina Squaglia
  Stevenson Green 7th/C-USA Johnny Sanchez
Vernon Hills     Rick Binder, Rocco Pesola, Stacie Brettner
  Vernon Hills 5th/Big Ten  
  Vernon Hills 6th/MAC  
  Vernon Hills 7th/MAC  
  Vernon Hills 8th/MAC  
Warren     Erica Gustafson, Mitch Jacobson, Tom Schmidt
  Warren 6th/SEC Tom Schmidt Josh Bishop
  Warren 7th/SEC Kenny Gipson
  Warren 8th/SEC Erica Gustafson Mitch Jacobson
Wauconda     Toby Karg
  Wauconda 5th/Big Ten Eric Parker
  Wauconda 6th/MAC Brian Winzensten
  Wauconda 7th/MAC Corey Meyer
  Wauconda 8th/MAC Ted Campdesuner
Woodstock     Rich Scolio
  Woodstock 6th/C-USA 2