Print

Coord and Coach List 2016-17

Program Team Division/Level Coordinators/Coaches
Antioch     Bradd Eldridge
  Antioch 5th/MAC  
  Antioch 6th/MAC  
  Antioch 7th/MAC  
  Antioch 8th/MAC  
Barrington     Rachel Johnson
  Barrington Red 6th/PAC-10 Anne Horwath
  Barrington Red 7th/PAC-10 Danielle Tinkoff
  Barrington Red 8th/PAC-10 Marty Dello
  Barrington White 5th/MAC Matt Schmidt
  Barrington White 6th/MAC Phil Wallace
  Barrington White 7th/MAC Sloan Swanson
  Barrington White 8th/MAC Zoe Smallwood
Buffalo Grove     Augie Fontanetta
  Buffalo Grove 5th/ACC Christy Azriel
  Buffalo Grove 6th/ACC Tim Thiessen Sarah Genthner
  Buffalo Grove 7th/ACC Mark Green
  Buffalo Grove 8th/ACC Mike Sherkey
Conant     Bob Klages
  Conant 5th/PAC-10 N'Gai Cobb
  Conant 6th/PAC-10 Jerry Puyot
  Conant 7th/PAC-10 Bob Klages
  Conant 8th/PAC-10 Tom Akers
Deerfield     Danielle Dishkin, Matt Truding
  Deerfield 5th/SEC  
  Deerfield 6th/Big Ten  
  Deerfield 7th/Big Ten  
  Deerfield 8th/Big Ten  
Evanston     Tawana Johnson, Tanashua Slaton
  Evanston 5th/Big East  
  Evanston 6th/Big East  
  Evanston 7th/Big East  
  Evanston 8th/Big East  
Fremd     Mike Fullerton
  Fremd 5th/PAC-10 Jeff Spiekermann Nate Chang Kurt Shaffer
  Fremd 6th/PAC-10 Mike Fullerton Mike Wisniewski David Zipper
  Fremd 7th/PAC-10 Ryan O'Connor Al Flores Mark Sheehan
  Fremd 8th/PAC-10 Logan Simios John Dernis Chris Adrian
Glenbrook North     Scott Lidskin
  Glenbrook North 6th/Big East  
  Glenbrook North 7th/Big East  
  Glenbrook North 8th/Big East  
Glenbrook South     Ariana Mazza
  Glenbrook South 5th/Big East  
Grant     Jenni Hughs
  Grant 5th/MAC Dave Sandquist
  Grant 6th/MAC Scott Acker
  Grant 7th/MAC Rick Stewart
  Grant 8th/MAC Trish McGraw
Grayslake     Brice Walsh, Tracy Putkonen, Patty Anderson
  Grayslake 5th/MAC  
Hersey     Rob Pihl, Steve Silva
  Hersey 6th/ACC  
  Hersey 7th/ACC  
  Hersey 8th/ACC  
Huntley     Nick Andrea, Pete Guazzo
  Huntley 6th/ACC Kyle McCaughn Dan Burak Josh Campaneli
  Huntley 7th/ACC Nick Andrea Lance Pesola Joe Petryniec Rusty Becker
  Huntley 8th/ACC Pete Guazzo Dave Rysavy
  Huntley Black 5th/PAC-10 Keith Golchert
  Huntley Red 5th/ACC Marty Mangan
Lake Forest     Mike Steffens
  Lake Forest 5th/SEC Brittany Granquist
  Lake Forest 6th/SEC Eric Parker
  Lake Forest 7th/SEC  
  Lake Forest 8th/SEC Bob Vogrich
Lake Zurich     Chris Bennett
  Lake Zurich 5th/SEC  
  Lake Zurich 6th/SEC Joe Wahlund
  Lake Zurich 7th/SEC Jude Stewart George Gazdacka Kim Walsh Dan Heffernan Dave Schwab
  Lake Zurich 8th/SEC Eric Lawler
Libertyville     Bill Ryan, Kevin Rogers
  Libertyville 6th/SEC  
  Libertyville 7th/SEC  
  Libertyville 8th/SEC Mary Kovatch
  Libertyville Black 5th/SEC  
  Libertyville Orange 5th/Big East  
Maine South Red     Peter Zwolfer
  Maine South Red 5th/Big East  
  Maine South Red 6th/Big East  
  Maine South Red 7th/Big East  
  Maine South Red 8th/Big East  
Maine South White     Peter Zwolfer
  Maine South White 6th/Big Ten  
  Maine South White 7th/Big Ten  
  Maine South White 8th/Big Ten  
Maine West     Namon Kent
  Maine West 6th/Big Ten  
  Maine West 7th/Big Ten  
  Maine West 8th/Big Ten  
Mundelein     John Murphy
  Mundelein 5th/SEC  
  Mundelein 6th/MAC  
  Mundelein 8th/MAC  
  Mundelein Red 7th/MAC  
New Trier Blue     Anna Dannhausen, Danielle Dishkin, Matt Truding
  New Trier Blue 5th/MAC  
  New Trier Blue 6th/Big Ten  
  New Trier Blue 7th/Big Ten  
  New Trier Blue 8th/Big Ten  
  New Trier White 5th/SEC  
New Trier Green     Anna Dannhausen, Danielle Dishkin, Matt Truding
  New Trier Green 5th/Big East  
  New Trier Green 6th/Big East  
  New Trier Green 7th/Big East  
  New Trier Green 8th/Big East  
Palatine     Becca Manock, Chad Radtke
  Palatine 5th/PAC-10 Mike Plourde Ted McGinn
  Palatine 6th/PAC-10 Ted McGinn Jim Messineo Dave Westphal
  Palatine 7th/PAC-10 Jerry Stark Rob Johnson Ted McGinn
  Palatine 8th/PAC-10 Tom Kalfas Micah Jordan Ted McGinn
Prospect     Jim Rebecca, John Bilek
  Prospect 5th/ACC  
  Prospect 6th/ACC  
  Prospect 7th/ACC  
  Prospect 8th/ACC Brian Clifford
Rolling Meadows     Kirk Ingemunson
  Rolling Meadows 5th/ACC Pat Dudle Kirk Ingemunson
  Rolling Meadows 6th/ACC Bob Ciccone
  Rolling Meadows 7th/ACC Mike Sellergren
  Rolling Meadows 8th/ACC Tim Quenan Scott Paddack
Saint Viator     John Moynihan, Orrin Wolf
  Saint Viator 6th/ACC Brian Krause
  Saint Viator 7th/ACC Ed McGrath
  Saint Viator 8th/ACC John Moynihan
Schaumburg     John Gonnella, Rich Gerber
  Schaumburg 5th/PAC-10 Marisa Von Bromssen
  Schaumburg 6th/PAC-10  
  Schaumburg 7th/PAC-10 John Gonnella
  Schaumburg 8th/PAC-10 Tony Tovella
Stevenson     Steve Waples, Tom Kelly
  Stevenson 6th/PAC-10 Johnny Sanchez Lindsey Schneider
  Stevenson 7th/PAC-10 Steve Waples
  Stevenson 8th/PAC-10 Steve Waples Vicki Kieft
Vernon Hills     Rocco Pesola, Stacie Brettner, Rick Binder
  Vernon Hills 5th/ACC  
  Vernon Hills 6th/Big Ten  
  Vernon Hills 7th/Big Ten  
  Vernon Hills 8th/Big Ten  
Warren     Ron Dorsey
  Warren 6th/SEC Josh Bishop
  Warren 7th/SEC Erica Gustafson Tim Lamotte
  Warren 8th/SEC Tom Schmidt
Wauconda     Toby Karg
  Wauconda 5th/MAC Brian Winzensten
  Wauconda 6th/MAC Corey Meyer
  Wauconda 7th/MAC Ted Campdesuner
  Wauconda 8th/MAC Erin Van Dyke